Hopp til hovedinnholdet

Øvelseskjøring på moped

Moped (foto: ung.no)
HUSK: at du må ha med bevis på at du har fullført trafikalt grunnkurs før du kan øvelseskjøre på moped og scooter.

Du kan øvelseskjøre på moped fra du er 15 år, men det er en del krav du må følge.

Offentlig og kvalitetssikret
Moped (foto: ung.no)
HUSK: at du må ha med bevis på at du har fullført trafikalt grunnkurs før du kan øvelseskjøre på moped og scooter.
  • Du må ha fullført trafikalt grunnkurs og ha med bevis på dette. Beviset kan du også finne fram og vise på mobilen din på vegvesen.no/dinside dersom du blir stoppet.
  • Du må ha med deg noen som er over 25 år, og han/hun må ha hatt førerett i den klassen du skal øvelseskjøre i sammenhengende de siste 5 årene.
  • Han/hun er ansvarlig for deg under kjøringen.
  • Den som er med deg, må selv kjøre motorsykkel. Det er ikke lov å til å kjøre etter i bil eller på moped.
  • Du og den som er med deg må ha refleksvester som bakover viser bokstaven "L" under øvelseskjøringen.
  • Mopeden er registrert for én person.
  • Du og den som er med deg må kunne kommunisere (snakke sammen) når dere kjører, gjennom godkjent kommunikasjonsutstyr. Slikt utstyr har skolene som driver med opplæring på moped. Kanskje du kan låne eller leie der?
  • Øvelseskjøringen bør foregå på tørr veibane.
  • Husk at det er påbudt med hjelm!

 

 

Fart

I Norge er maksimal hastighet for moped satt til 45 km/t. Denne grensen er viktig å respektere, da mopeden ikke har bremser som er gode nok for større fart. Husk også at forsikringen ikke gjelder hvis du kjører for fort, og at det er forbudt å trimme en moped.

Les mer på www.vegvesen.no

Skrevet av:
Redaksjonen, ung.no
Sist oppdatert:
27.06.2018
Var dette til hjelp?
Var dette til hjelp?

Spørsmål og svar

Hei ! Kan man kjøre et kjøretøy på privat eiendom uten førerkort ?
Hei Nei, man kan ikke kjøre et kjøretøy på egenhånd på privat eiendom uten å ha førerkort for dette kjøretøyet eller at man driver med øve...
Kan jeg kjøre en moped på egen eiendom lovlig uten førerkort ?
Hei Det er ikke lov å kjøre en moped på egen eiendom uten førerkort. Det er heller ikke lov å kjøre en crosser, men man kan kjøre det lovlig u...
Kan man ha med passasjer under øvelseskjøring med motorsykkel ?
Hei Nei, ledsager skal sitte bakpå under øvelseskjøring hvis man ikke overstiger vektbegrensningen og må kjøre bak med egen sykkel.  Hilsen ...
Kan jeg lovlig øvelseskjøre med en atv 570cc med sperre?
Hei Nei, dette høres ut til å være en motorsykkel registrert ATV og da må du være fylt 16 år for å kunne øvelseskjøre med den siden den krev...
Hva er reglene for ATV moped og kjøring og øvelseskjøring ?
Hei Når du har fått tatt førerkort for moped kan du ha med passasjer på din ATV når den er registrert for 2. Under øvelseskjøring kan du ikke...
Hvordan kan jeg kjøpe en moped når jeg er 14 år gammel ?
Hei Hvis mopeden skal registreres på deg må du ha skriftlig tillatelse fra begge foreldre/foresatte. Her er hvordan dere gjør det : Under 18 år...
Må ledsager kjøre to-hjuls motorsykkel bak for klasse AM146 ?
Hei Nei, det er ikke krav til det for moped klasse AM146. Forskriften sier :Læreren eller ledsageren for øvingskjøring i klasse AM 146 skal selv k...
Kan jeg ta teoriprøven for bil og få mopedførerkort ?
Hei Nei, det er en egen prøve. Når du får førerkortet for bil får du mopedlappen automatisk, men du kan ikke ta prøven for klasse B for begge f...
øvelseskjøring med trimmet lett mc, straff, ledsager,
Hei   Etter vegtrafikkloven § 13 er det forbudt å kjøre trimmet motorsykkel. Overtredelse av bestemmelsen medfører normalt et forenklet foreleg...
Kan man ha ledsager bakpå under øvelseskjøring med moped atv?
Hei Nei, ledsager skal kjøre bak med minimum lett motorsykkel når man øvelseskjører med moped. Hilsen Statens vegvesen i samarbeid med ung.no ...
Hvorfor kan man ikke øvelseskjøre med bil bak en moped ?
Hei Det er noe helt annet å kjøre en moped i trafikken enn en bil. Den har en helt annen hastighet og er mye mer utsatt for at andre trafikanter ik...
Kan man øvelseskjøre med to personer samtidig ?
Hei Nei, dette er ikke lov. Man kan risikere bøter og bli fratatt førerkortet hvis man blir tatt for dette. Hilsen Statens vegvesen i samarbeid ...
Kan jeg kjøre en dirtbike på lukket område ?
Hei Nei, det er ikke lov uten at du er medlem av en motorsportklubb og tar en lisens så du kan kjøre på bane/område der. Hilsen Statens vegves...
Se alle