Hopp til hovedinnholdet

Er det aldersgrense på å skyte med luftgevær? Og hva er den?

Jente 14 år
 

Spørsmål

Er det aldersgrense på å skyte med luftgevær? Og hva er den?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det er 18 års aldersgrense for å eie, inneha og erverve luftgevær.

Har du tatt jegerprøven kan du få egen dispensasjon for å inneha luftgevær fra du er 16 år (iflg. våpenforskriften § 10). Da må du søke hos politiet.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser