Hopp til hovedinnholdet

Hvor lenge kan mindreårige være ute, innbringelse av mindreårige?

Jente 15 år
 

Spørsmål

Hei, jeg kommer til å stille en veldig rar spørsmål, men hva er aldersgrensen får å komme hjem. Jeg hørte at de som ikke fylt 16 må være hjemme før 10. Hvis ikke kan man ende opp med at poilitiete kjører deg hjem og du får sånn "permanent record".

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Ungdom under 15 år kan ikke arresteres, men kan likevel innbringes av politiet etter politiloven § 8. Ta en titt på den, for den forklarer veldig enkelt i hvilke tilfeller også ungdom under 15 kan innbringes.

 

lovdata.no/all/tl-19950804-053-002.html#8

 

Politiloven § 13 sier at politiet kan sende/kjøre hjem barn som oppholder seg alene ute på offentlig sted etter kl. 22.00. Dette gjelder ungdom under 15 år.

 

Det samme kan politiet gjøre hvis de finner barnet et sted eller i en situasjon som kan være farlig for barnet. Dette kan politiet gjøre med både ungdom under og over 15 år.      

 

lovdata.no/all/tl-19950804-053-002.html#13

 

Om dette vil komme på ditt "permanent record" avhenger av situasjonen politiet fant deg i og om dette skjer flere ganger. Mest sannsynlig vil politiet uansett loggføre "hjem-kjøringen".

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser