Hopp til hovedinnholdet

Må jeg ha fylt 14 år for å bære våpen på jakt?

Gutt 14 år
 

Spørsmål

Jeg fyller 14 i oktober kan jeg vere med på jakt fra 10 september med våpen eller må jeg ha fylt 14 for og bere våpen?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Regler for kjøp og bruk av våpen finnes i våpenloven. Tillatelse til å skaffe seg våpen kan etter § 7 i utgangspunktet bare gis til personer over 18 år, eller unntaksvis til personer over 16 år. Tillatelse kan dermed aldri gis til personer under 16 år. Etter § 11 kan andre med tillatelse i utgangspunktet heller ikke ovelate sitt våpen til personer under denne aldersgrensen. Unntak fra aldersgrensen gjelder imidlertid dersom våpenet bare blir brukt i nærvær av og under direkte tilsyn av den som har våpentillatelse.

 

I følge politiets nettsider kan du som opplæring være med på småviltjakt med våpen fra det kalenderåret du fyller 14 år. Forutsetningen er at du får tillatelse fra foreldre eller foresatte og at våpenbruken skjer under tilsyn av tilsynsjeger som har fylt 20 år eller har jaktet i minst 3 år. Les mer om vilkår og forutsetninger her.

 

Med vennlig hilsen

Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser