Hopp til hovedinnholdet

Tok rusbrus, men la det tilbake. Kan vi bli anmeldt?

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Hei, jeg er en gutt på 17. Jeg og noen kompiser gikk inn i en butikk og tok rusbrus, la det nedi buksen vår og var på vei ut. Så snudde vi, la det tilbake men ble stoppet ved butikkdøren. Deretter tok de bilde av oss siden de hadde oss på kamera at vi la rusbrusen nedi buksen, men vi gikk aldri ut av butikken med dem. Kan man bli anmeldt for dette?

Besvart 28.11.2018 14:11
 

Svar
Hei

Det er vanskelig å svare på om dere kan bli anmeldt, men slik du beskriver hendelsen, kan dere ikke straffes. Forsøk på mindre tyveri er ikke straffbart, jf. straffeloven § 16, jf. § 323. Siden dere frivillig la rusbrusen tilbake før dere ble tatt og før dere forlot butikken, vil dette uansett ikke kunne regnes som et forsøk på et lovbrudd i straffelovens forstand.


Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Lovbrudd av de mellom 15 og 18 år

Gutter i hettejakke

Du er over den kriminelle lavalderen, men likevel ikke myndig. Hvilke regler gjelder for deg mellom 15 og 18?

Les mer

- Stjeler i butikken

Stjeler i butikk (colourbox.com)

Jeg er ofte innom senteret på vei hjem fra skolen, og putter noen ganger snop og sminke i lomma før jeg går ut igjen. Jeg har ikke blitt oppdaget ennå, men vet at andre er blitt tatt. Hva blir straffen for sånne småting?

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Alkohol
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om alkohol