Hopp til hovedinnholdet

Kompensasjon ved bruk av konkurranseklausul.

Gutt 18 år
 

Spørsmål

Hei, jobber i salgsbransjen som selger (provisjonsbetalt uten fastlønn) for et firma som heter adicio og I kontrakten står det at jeg har en konkuranseklausul. Hva kan jeg som arbeidstaker kreve av bedriften siden de har gitt med en begrensning. Mener å ha lest at jeg skal få en vis sum for dette, stemmer det?

Besvart 29.04.2019 09:23
 

Svar
Hei

Dersom en konkurranseklausul gjøres gjeldende, skal arbeidsgiver betale arbeidstakeren kompensasjon tilsvarende 100 prosent av arbeidstakerens arbeidsvederlag opp til 8 G, og deretter minst 70 prosent av arbeidstakerens arbeidsvederlag over 8 G. Kompensasjonen beregnes på grunnlag av opptjent arbeidsvederlag de siste 12 månedene før oppsigelses- eller avskjedstidspunktet. Kompensasjonen kan begrenses til 12 ganger folketrygdens grunnbeløp.

Se arbeidsmiljøloven § 14 A-3.

 

Med hilsen svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no

(Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 73 19 97 00)

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Arbeidskontrakt og attest

Jente skriver kontakt (colourbox.com)

Fått deg jobb? Da har du krav på en skriftlig arbeidskontrakt. Og når du slutter i jobben kan du kreve en sluttattest.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Arbeid / jobb
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om arbeid / jobb