Hopp til hovedinnholdet

Rett til overtidsbetaling

Gutt 19 år
 

Spørsmål

Hei, jeg har nettopp fått meg jobb på en Jysk butikk. Timelønnen min er 106 kr, og jeg jobber 1 gang i uken, (6 timer), hvis jeg jobber i en helg, eller etter klokken 6, får jeg ekstra betalt? Jeg syns det er litt flaut og spørre sjefen.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

 

Arbeid ut over arbeidsmiljølovens grenser for alminnelig arbeidstid (i utgangspunktet 9 timer på 24 timer og 40 timer på 7 dager) er overtidsarbeid. Dersom det blir arbeidet ut over avtalt arbeidstid, men innenfor lovens grenser for alminnelig arbeidstid, vil dette være såkalt merarbeid. Overtid i lovens forstand blir det først når det arbeides ut over dette, se arbeidsmiljøloven § 10-6 2.ledd.

Etter loven har man krav på overtidstillegg på minimum 40 prosent for overtidsarbeid, jf. arbeidsmiljøloven § 10-6 11.ledd. Bedre tillegg er ikke regulert i lov, og man må her se til avtale med arbeidsgiver, eventuelt tariffavtale. Man kan også ta kontakt med tillitsvalgt i virksomheten for mere informasjon.

 



 

Med hilsen

Svartjenesten i Arbeidstilsynet i

samarbeid med Ung.no

 

Vær oppmerksom på at vårt svar i denne e-post kun er veiledende kortinformasjon.


Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 815 48 222

 

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Arbeid / jobb
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om arbeid / jobb