Hopp til hovedinnholdet

Møteplikt ved personalmøter.

Gutt 18 år
 

Spørsmål

Hei! Jeg har fått beskjed på kort varsel (1 uke) om at jeg må på personalmøte som krasjer med generalprøven på en forestilling jeg er med i. Jeg er deltidsansatt i Bunnpris, og kan ikke huske å ha lest noe om møteplikt i kontrakten, men fikk uansett beskjed om at det var møteplikt den dagen. Jeg vet ikke hva som skal tas opp, men har fått hint om at det skal handle om 50-øringen, og dette er vel informasjon jeg kan få i etterkant? Mvh Arbeidstakerscenetekniker ;)

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

 

Arbeidsgiver har styringsrett på arbeidsplassen og kan pålegge deg merarbeid/overtid innenfor de rammer som er opplistet i Arbeidsmiljøloven § 10-6.

 

Arbeidsmiljøloven har ingen bestemmelser som regulerer prosedyrer for gjennomføring av personalmøter. Dette vil være en arbeidsoppgave som faller inn under arbeidsgivers styringsrett.

 

Eventuelt fritak fra personalmøter må drøftes med arbeidsgiver. Forklar din situasjon og be om fritak fra det aktuelle personalmøtet.

 

 

Med hilsen

Svartjenesten i Arbeidstilsynet i

samarbeid med Ung.no

 

Vær oppmerksom på at vårt svar i denne e-post kun er veiledende kortinformasjon.


Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 815 48 222

 

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Arbeid / jobb
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om arbeid / jobb