Hopp til hovedinnholdet
Gutt 20 år
 

Spørsmål

Hei, hvis jeg vil gifte meg med en asylsøker som har status som "Dubliner" - hva kan jeg gjøre?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Etter ekteskapsloven § 5 a må en utenlandsk statsborger ha lovlig opphold i Norge for å inngå ekteskap her. Spørsmålet blir da om denne personen har lovlig opphold i Norge. Vi anbefaler deg å eventuelt kontakte UDI for å få avklart dette.

 

I tillegg til dette må selvfølgelig de andre kravene i ekteskapsloven for å inngå ekteskap i Norge være oppfylt. Særlig bestemmelsen i § 7 h, om at person som ikke er fast bosatt i Norge må fremlegge dokumentasjon fra hjemlandets myndighet på at det ikke er noe til hinder for at vedkommende kan inngå ekteskap i Norge, kan erfaringsmessig skape problemer.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Asyl og innvandring
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om asyl og innvandring