Hopp til hovedinnholdet

Har mor og stefar lov til å ta min tjente penger?

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Halloen, jeg er lærling som betongarbeider og får utbetalt ca 5000kr hver 2. uke, men min mor og stefar tar pengene mine hele tiden. Har de lov til å gjøre det når jeg tjener mine egne penger?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Penger du har tjent etter at du har fylt 15 år kan du bestemme over selv. Det står i vergemålsloven § 12 . Lenke til lovteksten.  Det betyr at moren og stefaren din ikke kan ta pengene dine.

Det er et lite unntak fra dette – dersom moren og stefaren din kan argumentere for at det ikke er bra for deg å ha tilgang til disse pengene, kan de frata deg rådigheten over pengene. MEN: Siden du er over 15 år, kan de bare gjøre det med samtykke fra Fylkesmannen. Det er altså ikke noe de bare kan gjøre og så si at det er til ditt eget beste.

Hilsen oss i Barneombudet. Les mer på barneombudet.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Økonomien din
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om Økonomien din