Hopp til hovedinnholdet

Kan man gifte seg i Norge uten lovlig opphold?

Jente 18 år
 

Spørsmål

Hei, Jeg lurte på om hvis en av brudeparet ikke har lovlig opphold i et land så kan man ikke gå i en vigsel for å gifte seg. Hva skal den som ikke har lovlig opphold i et land gjøre da? Skal det egentlig ikke gå for man går jo inn i en vigsel for å få visum, at papirer skal bli ordnet og at det skal bli lovlig opphold i et annet land. Hvilken papirer trenger man da? Kan vi kontakte den norske ambassaden her i Norge? Takk :)

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Jeg kjenner ikke til andre lands lovregler og vil derfor bare svare på hvordan reglene er i Norge. For å inngå ekteskap i Norge må man ha lovlig opphold her. Det står i ekteskapsloven § 5a. Norske borgere har selvfølgelig lovlig opphold. På UDI sine hjemmesider står det at lovlig opphold er å:

  • ha oppholdstillatelse i Norge 
  • ha et gyldig visum til Norge eller et annet Schengenland, 
  • ikke trenge visum for å besøke Norge og ha vært her i mindre enn 90 dager, eller
  • ha oppholdstillatelse i et annet Schengenland og ha vært her i mindre enn 90 dager.

Du kan finne mer informasjon på UDI sine hjemmesider her: www.udi.no/

Har en av de som skal gifte seg ikke lovlig opphold i Norge, må man eventuelt vurdere å gifte seg i denne personens hjemland, dersom det er mulig etter lovene i det landet.

Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Ekteskap
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om ekteskap