Hopp til hovedinnholdet

er det lov å være kjæreste med fetteren sin?

Jente 13 år
 

Spørsmål

Hei Jeg var ikke helt sikker på hvilken kategori jeg skulle sette denne i, men jaja. I dag da jeg gikk hjem fra skolen med to venner, snakket vi om masse rart, og på en eller annen måte havnet vi til slutt på å snakke om det å være kjærest med fetteren sin. Jeg sa at mamma sin tante var sammen med fetteren sin, (de var ikke gift eller fikk barn men de bodde sammen til han døde). Da synes de det var rart og sa at det var ulovlig og masse sånn, men jeg trodde det var lov. De fikk jo ikke barn. Er det lovlig? Å et til spørsmål: går det ann å gifte seg med søskenbarnet sitt?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

I ekteskapsloven § 3 heter det: "Ekteskap kan ikke inngås mellom slektninger i rett opp- eller nedstigende linje eller mellom søsken."

Dette betyr at det er lov å gifte seg med søskenbarnet sitt.

Men det er som du sier, at mange synes det er litt rart. Og det er heller ikke veldig vanlig. Det vil derfor kanskje være litt vanskelig å skulle få aksept hos andre, hvis man blir kjæreste med fetteren sin.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Ekteskap
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om ekteskap