Hopp til hovedinnholdet

Lov å gifte seg med onkel eller tante?

Jente 19 år
 

Spørsmål

Hei ! Er det lov i Norge å gifte seg med en tante eller onkel? Uannsett om det er samme kjønn eller ikke? Takker for svar :)

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


I ekteskapsloven § 3 står det at ekteskap ikke kan inngås mellom slektninger i rett opp- eller nedstigende linje eller mellom søsken. Oppstigende er foreldre, besteforeldre, oldeforeldre osv. Nedstigende er barn, barnebarn osv.

 

Tante og onkel er ikke nevnt, heller ikke søskenbarn. Det er derfor lov å gifte seg med tante eller onkel.

 

Les denne artikkelen.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Ekteskap
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om ekteskap