Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg adoptere og si at jeg er far til norske myndigheter?

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg er 21 år gammel og er gift med en thai jente på 20. Vi har ikke barn men hun vil adoptere barnet til hennes søster. Er dette mulig siden jeg er gift med henne? Hva skjer hvis vi adoptere barnet? Kan jeg skrive at jeg er far da til norske myndigheter?

Besvart 13.03.2019 18:47
 

Svar
Hei

I utgangspunktet må man være 25 år for å få lov til å adoptere. Men loven gjør likevel et unntak for de som har fylt 20 år og allerede har en tilknytning til barnet. Denne tilknytningen må imidlertid være sterk for at det kan gjøres unntak. Du kan lese mer om dette i adopsjonslovens § 8.

Det er forskjellige regler for hvordan man går frem hvis man vil adoptere barn som bor i Norge og barn som bor i utlandet. Jeg vil anbefale deg å lese om de forskjellige ordningene på bufetat sine nettsider om adopsjon. Der finner du all informasjonen du trenger ut fra hva som gjelder situasjonen du er i.
 
Hvis dere får adoptere barnet, vil dere få den samme rettsstillingen til barnet som foreldre har til biologiske barn.
 
Lykke til!
 
 
 
Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hva er adopsjon?

Gutt (colourbox.com)

Målet med adopsjon er først og fremst å gi et godt og varig hjem til barn og ungdom som de biologiske foreldrene ikke kan ta hånd om.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Adopsjon
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om adopsjon