Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg få bot i ettertid etter laserkontroll?

Annet 19 år
 

Spørsmål

Hei! Eg låg med chevyn med full havre over eide. Det var 80 sone der eg kom, men rett bak høvdeskifte stod dei med laser. Men eg såg ikkje dei igjen etter det. Sidan dei ikkje kom etter meg så går det bra? Hadde lyst å få svar sia eg ikkje har sove på 3 dager.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Politiet har generelt anledning til å ettersende bot i saker om brudd på vegtrafikkloven, jf. vegtrafikkloven § 31 b.

I praksis får man kun reaksjoner i ettertid for å ha kjørt for fort hvis man blir tatt av en fotoboks. Hvis man blir tatt i lasermåling, vil man bli stoppet på stedet.

Hilsen juristen, ung.no
Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Brutt loven - hva kan straffen bli?

Diverse lovbrudd

Stjælt i butikken? Overgrep? Kjørt uten lappen? Havnet i slosskamp?
ung.no/lovbrudd finner du oversikt over de vanligste lovbruddene og hvilke konsekvenser det får å bryte loven.

Les mer

Mista eller fratatt lappen?

Fart

Har du blitt fratatt førerkortet? Her får du en oversikt over hva som er gangen videre nå.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Førerkort
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om førerkort