Hopp til hovedinnholdet

Diskriminering, utestengt fra utested

Gutt 20 år
 

Spørsmål

hei, flere jeg kjenner har blitt nektet adgang på utesteder i Oslo siden vakten ''ikke likte'' sko, bukse ect. har utesteder lov til dette selv om det ikke står noe om kleskode enten utenfor stedet eller evt. på dere nett sider. Har de også lov til og nekte deg adgang for de de ikke liker utsende ditt? eneste jeg finner i diskriminerings loven paragraf 349 er rettet etter etnisk bakgrunn og liknende.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

 

Et utested kan i kraft av sin private eiendomsrett nekte en person inngang såfremt det ikke fører til diskriminering av "etnisitet, nasjonal opprinnelse, avstamning, hudfarge, språk, religion eller livssyn", jf. diskrimineringsloven § 4. Dette innebærer at en vakt kan nekte en person adgang med begrunnelser som at man ikke har på seg fine nok klær osv.

Hilsen

 

Juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Likestilling / Diskriminering
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om likestilling / diskriminering