Hopp til hovedinnholdet

Jeg redigerte en fødselsattest i photoshop, så det sto at jeg var over 18 år. Er dette straffbart?

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Jeg har nylig spilt en del blackjack på en online gambling side, og har vunnet en del penger. For å ta ut pengene måtte jeg oppgi bevis på alderen min, jeg redigerte en fødselsattest i photoshop, så det sto at jeg var over 18 år. Er dette straffbart?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det du gjorde er brudd på straffeloven § 361 om dokumentfalsk. Hvis spillselskapet anmelder deg, og politiet vurderer at de har nok bevis til å straffe deg, vil du antakeligvis få en bot.

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hva er straffbart på nettet?

Straffbart på nettet (colourbox.com)

På nettet gjelder de samme lover og regler som ellers i samfunnet. Her følger en oversikt over hva som typisk er straffbart. Mange av bestemmelsene straffer også medvirkning.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lovbrudd
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lovbrudd