Hopp til hovedinnholdet

Kan politiet opplyse foreldre om lovbrudd begått før 18 år. Taushetsplikt

Gutt 18 år
 

Spørsmål

Hei, det skjedde en hendelse da jeg var 17 år. Nå er jeg 18 å myndig. Om Politiet velger å gå videre med denne saken, vil de da fortelle mine foreldre om dette?

Besvart 30.10.2018 19:56
 

Svar
Hei

Politiet er bundet av taushetsplikt i arbeidet sitt. Opplysninger de får om andres personlige forhold (typisk det at noen har brutt loven) har de ikke lov til å dele med andre. Detter betyr at de ikke har lov til å dele slike opplysninger med foreldrene dine, dersom du er myndig. 

Politiets taushetsplikt følger av politiregisterlovens kapittel 5 og 6, og politilovens § 24. I tillegg er de bundet av generelle regler om taushetsplikt etter forvaltningsloven §§ 13 og 13 f.

 

Hilsen Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lovbrudd
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lovbrudd