Hopp til hovedinnholdet

Årslønn, feriepenger

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Feriepenger? Hvis det under lønnsforhandlinger er avtalt en lønn la oss si 300000 kroner Kan arbeidsgiver da i ettertid si at det er innkludert feriepenger i den lønnen?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det er ingen faste regler for hvordan en årslønn skal beregnes og oppgis. Hva en skal ha i lønn beror på tolkning av avtalen. Det vanlige når man opererer med årslønn er at den reflekterer hva en ville ha fått utbetalt dersom en jobbet hele året (eks 25.000 x 12 = 300.000), noe man etter ferieloven ikke skal, jf. § 5, ettersom ferie er ulønnet fritid. 

Dette vil ofte medføre at en avtalt årslønn tilsvarer 11 måneder med lønn og en måned med feriepenger. Feriepengene skal imidlertid ikke inn den månedlige løpende utbetalte lønnen, de skal etter lovens utgangspunkt utbetales ved avvikling av ferien. 



Med hilsen

 

 

 

Svartjenesten i Arbeidstilsynet i

 

 

 

samarbeid med Ung.no

 

 

 

 

 

 

 

Vær oppmerksom på at vårt svar i denne e-post kun er veiledende kortinformasjon.

 

 

 


Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 815 48 222 

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett