Hopp til hovedinnholdet

Er det straffbart å oppbevare hacke-program på pcen?

Gutt 15 år
 

Spørsmål

Noen spørsmål: Jeg vil tenkte å lære litt hacking siden dette er lov så lenge jeg gjør det for kunnskap? (Tester hacking av andre pcer ved å hacke min egen pc) Men noen spørsmål; Er det lov å ha hacke programmer på en pc/minnepenn? (Oppbevare hacke programmer)

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det å lære seg hacking rent teknisk, er ikke ulovlig. Men med en gang du forsøker å hacke en annen persons pc, vil du bryte straffeloven § 145.

Oppbevaring av hacke-programmer vil i noen tilfeller kunne rammes av straffeloven § 145b. Bestemmelsen retter seg først og fremst mot den som med forsett om å begå en straffbar handling, oppbevarer dataprogram eller annet som er særlig egnet som middel til å begå straffbare handlinger som retter seg mot databasert informasjon eller datasystem. 

En person som sitter på et selvspredende dataprogram, kan straffes for oppbevaring av dette programmet, selv om han ikke har til hensikt å bruke programmet til å begå en straffbar handling. 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett