Hopp til hovedinnholdet

Hva er reglene for å kjøre vannscooter ?

Gutt 14 år
 

Spørsmål

Hei! Har jeg lov til å kjøre vannscooter lovlig i Norge? Hva er reglene for dette? Mvh Undrende gutt på 14

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Du må ha et båtførerbevis og være fylt 16 år for å kunne kjøre en vannscooter. Les mer her :

I Forskrift om produksjon og omsetning av fritidsfartøy mv. 20.12.2004 nr. 1820 § 4 bokstav q defineres en vannscooter som ”[e]n farkost med skroglengde mindre enn 4 meter, utstyrt med innenbords forbrenningsmotor som driver et vannjetaggregat som hovedfremkomstmiddel, og som er konstruert for å bli betjent av en eller flere personer som sitter, står eller kneler på, fremfor i, skroget.”

Det stilles således samme krav til fører av vannscooter som til fører av fritidsbåt.

I.h.t forskrift om krav til fører av fritidsbåt § 7 :Fører av norsk fritidsbåt som:
a) har lengde over 8 meter (26,25 fot), eller
b) har motor med større ytelse enn 25 HK/19 kW,
skal inneha norsk båtførerbevis eller gyldig kvalifikasjonsbevis.

Her er b) aktuell: altså krav om båtførerbevis vis motoren er større enn 25HK/19kW.

 

Hilsen Statens vegvesen i samarbeid med ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett