Hopp til hovedinnholdet

Har jeg lov til å sveise i den bærende konstruksjonen på bilen min?

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg har fått skaffet meg en gammel bil som jeg holder på å sette i stand. Det er en del rust som må sveises og jeg kjenner en som jobber som sveiser som kan gi meg opplæring. Men et verksted som gjør eu-kontroll sier at det ikke er lov å sveise i den bærende konstruksjonen. Jeg mistenker at de bare sier det for å få jobben selv. Hvordan er egentlig reglene for dette, så lenge jeg sørger for at resultatet blir skikkelig bra?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Det følger av forskrift om kjøretøyverksteder § 2 at det i utgangspunktet bare er godkjente verksteder som kan utføre reparasjons-, vedlikeholds- og ombyggingsarbeid på bærende konstruksjon i bil.

Dette gjelder likevel ikke reparasjons- og vedlikeholdsarbeid på egen bil, se § 5 bokstav g.

For at bilen skal kunne EU-godkjennes må reparasjonen oppfylle krav i kjøretøyforskiften § 7-2 punkt 2. Dersom kjøretøyet er reparert etter omfattende skade, skal det dokumenteres at reparasjonen er utført i henhold til kjøretøyprodusentens anvisninger der disse finnes, eller etter faglig anerkjente reparasjonsmetoder.

Med vennlig hilsen
Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett