Hopp til hovedinnholdet

Lovlighet av sprettert og armbrøst

Gutt 15 år
 

Spørsmål

Hei jeg er en gutt på 15 år og jeg lurer på to ting, første er at jeg uten å vite at sprettert er ulovlig i norge har både lagd en hjemme og kjøpt en i utlandet, må begge disse leveres til politiet eller kastes? og jeg lurer på hvordan jeg kan skaffe tilatelse til å kjøpe et armbrøst til å skyte med i lik grad som at luftgevær

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Etter våpenforskriften § 9 første ledd er det forbudt å erverve, eie eller inneha sprettert. Dette betyr at du bør levere disse til politiet eller kaste dem.

 

Når det gjelder armbrøst, følger det av våpenforskriften § 9 tredje ledd at det er forbudt å erverve, eie eller inneha armbrøst uten tillatelse fra politimesteren. Det følger imidlertid av våpenloven § 7, jf. våpenforskriften § 10 at det er en aldersgrense på 18 år for å få en slik tillatelse. Siden du 15 år, vil du altså ikke kunne få tillatelse til å kunne kjøpe armbrøst.


juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett