Hopp til hovedinnholdet

Er det lov til å bruke skolens navn på sosiale medier?

Jente 13 år
 

Spørsmål

Hei! Jeg lurte på om det er lov til å bruke skolens navn på sosiale medier? Liksom kan man bruke det i brukernavnet sitt? F.eks. hvis jeg går på en skole som heter Jarteigen, kan jeg da hete «jarteigen102» på sosiale medier.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

I straffeloven § 202 står det at det er ulovlig å opptre med en annens identitet eller en identitet som lett å forveksle med en annens identitet, for å påføre en annen tap eller ulempe, eller for å oppnå en uberettiget vinning for selv selv eller en annen. 

Det er ikke sånn at jeg tror det er dette som er hensikten din med å eventuelt skulle bruke skolens navn på sosiale medier (og du er uansett for ung til å kunne straffes), men jeg vil likevel anbefale deg å bruke ditt eget navn eller et "tullenavn" som du bare finner på. Det kan jo være dumt hvis noen tror at det er skolen sin brukerkonto på sosiale medier, og så blir de lurt. 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Gode råd om nettvett du bør følge

Jente ser på mobilen sin (colourbox.com)

Her får du rådene du trenger for å være mest mulig trygg på nettet!

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lovbrudd
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lovbrudd