Hopp til hovedinnholdet

oppbevaring av våpen når jeg er under 18 år

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Jeg har et våpen, som står i våpenskap til pappa. Har jeg rett til å ha våpenskaps nøkkelen?

Besvart 13.03.2019 12:09
 

Svar
Hei

Det følger av våpenloven § 7 at du som 16-åring kan gis tillatelse til å kjøpe eller erverve våpen før du er 18 år. Det er da imidlertid et krav at våpenet "kan oppbevares av verge". 

Våpenloven krever at din far skal oppbevare våpenet ditt, og det innebærer at han har ansvaret. Dersom han overlater nøkkelen til deg, mener jeg at han ikke oppfyller sitt ansvar om oppbevaring av våpenet. 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett