Hopp til hovedinnholdet

Er det ulovlig å spørre om nudes?

Gutt 15 år
 

Spørsmål

Er det ulovlig å spørre om nudes? Selvom man ikke får det

Besvart 14.05.2019 21:31
 

Svar
Hei

Nei, det er i utgangspunktet ikke ulovlig å be noen om nakenbilde (nudes). Hvis personen du spør vil sende deg et nakenbilde, er det vedkommende selv som bestemmer dette.

Hvis man derimot maser eller spør på en truende måte eller lignende, kan dette omfattes av straffeloven § 305. Ifølge denne bestemmelsen er det ulovlig å tvinge eller forlede et barn under 16 år til å utvise seksuelt krenkende eller annen uanstendig atferd. Det kan også rammes av straffeloven § 266 om hensynsløs atferd, som gjelder uavhengig av alderen på den man prøver å få nakenbilde fra.

Hvis den man ber om nakenbilde av er under 18 år, kan forholdet rammes av en bestemmelse om barnepornografi i straffeloven (§ 311), og da kan det være ulovlig for eksempel å oppbevare nakenbildet.

Hilsen juristen, ung.no 

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Sånn kan du takle mas og press om nudes

Oppgitt jente ser på mobilen sin (colourbox.com)

Det er ikke så lett å vite hva du skal svare når noen maser om nakenbilder. Kanskje vil du ikke skuffe den andre, eller er redd for å bli avvist? Her er noen supre tips til hva du kan si!

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Kriminalitet
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om kriminalitet