Hopp til hovedinnholdet

kan jeg som 16 åring selge luftgevær på finn.no?

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Hei! Jeg har noen luftgevær som min far har kjøpt til meg Vet om lover og sånt men er usikker på en ting... Har jeg lov som 16 åring å selge luftgevær på Finn.no til person over 18 år?

Besvart 08.11.2019 20:09
 

Svar
Hei

Det er 18 års aldersgrense for å eie, inneha og erverve luftgevær. I utgangspunktet har du derfor ikke lov å eie eller selge et luftgevær. 

Har du tatt jegerprøven kan du få egen dispensasjon for å inneha luftgevær fra du er 16 år (iflg. våpenforskriften § 10). Da må du søke hos politiet. Hvis du har slik tillatelse til å eie luftgevær, antar jeg at du kan selge dette til personer som er fylt 18 år. Jeg anbefaler deg likevel å ta kontakt med politiet for å sjekke dette ut nærmere. 


Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett