Hopp til hovedinnholdet

Gjelder de norske begrensningene i ytringsfriheten dersom man besøker utenlandske fremmedspråklige nettsteder fra Norge?

Jente 13 år
 

Spørsmål

Gjelder de norske begrensningene i ytringsfriheten dersom man besøker utenlandske fremmedspråklige nettsteder fra Norge? Det blir vel litt som å sende inn en tekst til et utenlandsk forlag?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

I utgangspunktet har man ytringsfrihet. Ytringsfriheten begrenses av hva som anses straffbart etter straffeloven - hatefulle ytringer er ikke lov, jf. straffeloven § 185. Straffeloven gjelder også i utlandet hvis man fremsetter en hatefull ytring - det følger av straffeloven § 5 første ledd nr. 11.

Siden du er under den kriminelle lavalder (15 år) kan du ikke straffes hvis du bryter straffelovens regler, men politiet kan likevel etterforske saken og du kan bli innkalt til samtale hos politiet sammen med foreldrene dine. 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Den kriminelle lavalder

Ungdom arrester av politiet

Den kriminelle lavalder i Norge er 15 år. Personer under 15 år som begår kriminelle handlinger, kan ikke straffes.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Ytringsfrihet
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om ytringsfrihet